2020 års sommarutställning på Museet Kvarnen kommer att bli en hyllning till Filipstadsfotografen Bengt-Olof Löf. Under året kommer konstpubliken också att få uppleva utställningar av måleri, foto, glaskonst och design. Dessutom återkommer amatörutställningen.
– Det är viktigt att variera de olika konstarterna, säger Agneta Svensson, ordförande i Kulörta lyktor.
Trettonhelgen blir sista helgen för den nu pågående utställningen på Kvarnen: Ditte Reijers skulpturer i brons. Efter den 5 januari stängs dörren till hennes fantasieggande utställning "Jag stannar i skogen".
Den 11 januari kommer Mitra Belevad att ta över gallerilokalen med en utställning fylld av fotografier hon tagit under framför allt en resa till Nepal. Hon är inte bara fotograf - hon är bergsbestigare också!
Den 8 februari är det dags för nästa starka kvinna: Joanna Håkansson från Filipstad får chansen att fylla Kvarnen med sina stora, färgstarka och även känslostarka målningar. Hon deltog i Konstrundan i maj 2019 och imponerade med dödskallar, monster och demoner - bland annat. Annars har hon inte visat sina bilder så mycket, så hon är trots sin skicklighet ännu ganska obekant för många.
– Där har vi en uppgift också, att försöka hitta dem som inte är så kända. All heder åt Ulla Grönqvist som hittar så många - hon är duktig! säger Agneta Svensson, ordförande i Kulörta lyktor, som driver både galleriet och Ferlinmuseet.
Amatörernas chans
Konstnärsgruppen Orbis från Säffle kommer till Kvarnen i mars, i april kommer Barbro Öhrling från Göteborg och i maj är det dags för fritidskonstnärerna. "Amateur 20" öppnar den 2 maj och pågår till den 24 maj.
– Vi har amatörutställningen vartannat år och barnens utställning vartannat. Nu är det dags igen för amatörerna och det brukar vara roligt - och det brukar komma många besökare. Det är ju en utställning där många känner konstnärerna, säger Agneta Svensson.
Kvartett på rundan
Konstrundan bokas i år in den 30 och 31 maj och det kommer att märkas även på Kvarnen. Där är det redan bestämt att Ingvar Nilsson, Kurt Johansson, Nils Johannesson och Janne Samuelsson ställer ut tillsammans under runde-helgen.
Sommarutställningen på Kvarnen kommer i år att handla om fotografi och nostalgi. För många yngre Filipstadsbor var Bengt-Olof Löf mest bekant som mannen som under många år levererade alla bilder till Filipstadsalmanackan. Han har dock fotograferat i Filipstad ända sedan 50-talet och vid hans bortgång i somras, var hans arkiv fyllt av bilder från sju decennier. Nu ska guldkornen visas på Kvarnen.
– Det svåra blir nog att välja! konstaterar Agneta Svensson.
Utställningen kommer att produceras i samarbete med Bengt-Olofs familj.
Agneta Svensson påminner om att Bengt-Olof, förutom sitt engagemang som fotograf, också var en av de drivande när Ferlinmuseet på Kvarnen skapades och vidareutvecklades.
– Det känns roligt att kunna göra årets sommarutställning som ett slags minnesutställning, om man tänker på allt som Bengt-Olof gjort för Filipstad och Kvarnen.
Hösten på Kvarnen inleds vid Oxhälja med Lennart Gybrant från Daglösen, som kommer med måleri i olja och blandteknik.
Sedan tar Juliana Boneva Nilsson, Filipstad, vid i oktober, också hon med oljemåleri, följd av Karlstadskonstnären Carolina Nolin som visar form och design, innan Kvarnens konstår 2020 avslutas med glaskonstnären Anette Alsiö från Motala, som visar glaskonst.
– Jag är själv väldigt förtjust i glas, så jag tycker det är roligt att vi har med det också, säger Agneta Svensson.
Hon berättar att styrelsen tar beslut gemensamt om utställarna och att man vinnlägger sig om variationen och helheten över året. Även om måleriet dominerar, är det tydligt att Kvarnen är arena för fler uttryckssätt än så. Så kan besökarna också förvänta sig så väl skira blomster som rödögda monster under det kommande året.
– Det är stora kontraster, men det är kul! säger Agneta Svensson.
Det just avslutade 2019 blev också ett år i variationens tecken på Kvarnen. Största succén besöksmässigt stod sommarutställningen för. Den handlade om gruvstrejken i Persberg 1869. Linnea Garli och Jan Kruse kom med idén och framställde utställningen, som lockade mycket folk, både vana Kvarnen-besökare och nya. Dessutom kom det både många lokala besökare och en hel del utifrån.
– Den överträffade alla förväntningar! sammanfattar Agneta Svensson.