Sedan några år tillbaka brukar Filipstads gille hålla en minnesceremoni under alla helgons dag för att hedra medlemmarna som har gått bort under året.
I år lästes nio namn vid minnesstenen med Kyrkviken som fond.
Filipstads gille har en minnessten på Östra kyrkogården i Filipstad.
Varje år under alla helgons dag samlas några av gillets medlemmar för att tillsammans hedra minnet av medlemmar som avlidit under det gångna året.
Lördagens ceremoni ramades in av en vacker höstsol som speglade sig på ytan i Kyrkviken.
Jerry Bjord höll ett kort tal innan han tände ett ljus för de nio medlemmar som gått bort sedan den förra minnesceremonin. I samband med ljuständningen läste även Lena Wenander Johansson två dikter av Dan Andersson, Den gamle och Den sista sången.
– Det här är en tradition som vi har haft i många år. Att vi fick den här plattan på stenen känns bra för de anhöriga, säger Jerry Bjord.
Han tycker att det känns bra att kunna hålla minnesceremonierna på kyrkogården.
– Visst är det så, vi ska vara rädda om våra medlemmar, säger han.
Efter minnesceremonin fick de som ville en möjlighet till gemensam fika på Hotell Hertig Karl i Filipstad.
– De som vill gå dit kan göra det och det är någonting som gillet bjuder på, säger Jerry Bjord.