När barnen i Filipstad skrivit sina önskelistor till tomten är pysselsaker, Paw patrol-figurer och robotar i olika varianter populära föremål att hoppas på i julklapp.
Någon drömmer dessutom också om en egen (riktig!) traktor och en vit Volvo 740.
Första advent drog tomteparaden fram genom Filipstads centrum. Målet var stora torget där tomtemor och tomtefar tog emot barnens listor med önskningar om vad julklapparna i år allra helst ska innehålla.
FT har fått den äran att läsa de fina önskelistorna som förkunnar vad barnen i Filipstad med omnejd gillar.
Många av listorna är omsorgsfullt gjorda med både små hälsningar till tomten och söta teckningar.
”Kära tomten! Jag önskar mig lego duplo och en docka till jul och att alla barn får en fin jul” har tvååriga Signe fått hjälp att skriva.
Stort motorintresse
Många av önskelistorna har även duktigt författats av barnen själva, så här skriver Oskar:
”Sära jultonten, jag Oskar vil ha Minecraft dunjen, körbi telifån”
Att Filipstad är en kommun där motorintresset är stort avspeglar sig också bland barnens önskningar. Förutom leksaksbilar, riktiga traktorer och Poppy (nutidens doftgranar) önskar sig också sjuåriga Nellie en vit Volvo 740.
Hundrobot, ukulele, stjärnkikare, drönare, en radiostyrd pistmaskin med kran och plog, hundvalp, luftballong och att få träffa Youtubern Pontus Rasmusson är andra önskningar från barnens listor.