”Oh, hur härligt majsol ler”, brukar man vanligen sjunga.
I söndags njöt Gåsbornsbor och tillresta personer desto mer av den härliga marssolen när ”Gåsanappet” än en gång hölls på Gåstjärn.
Gåsborns Hembygdsförenings ordförande Lars Hammar och hustru Inger hade bullat upp med både förtäring och ett dignande prisbord för att glädja eller trösta lyckade och mindre lyckade isfiskare.
Med en istjocklek på minst 40 centimeter var det ett både covidsäkert och issäkert arrangemang när de många pimplarna spred ut sig och sökte lyckan i tjärnens djup.
Slutresultatet blev totalt 113 uppdragna fiskar av varierande storlek. Störst fisk drogs upp av Mattias Hultman och näst störst fångade Ylva Bjur. När det gällde att dra upp flest fiskar, var Petter Hammar den lycklige fångstkarlen. På prisbordet fanns flera presentkort, bland annat från ett Filipstadshotell liksom en av kommunens största matmarknader. Utöver detta, var det generösa gåvor från alla affärer i gallerian samt de stora skogsföretagen och skogsägarföreningen i trakten.
Tröstpriser i form av snackspåsar från stans stora tillverkare hade inköpts och delades ut till alla som inte haft så stor tur med fiskafänget. Förutom de uppdragna fiskarna var dock alla närvarande ovan isen mycket nöjda med den härliga söndagen.
Göran Dahlberg