Över hundra utställare kommer under helgen att på olika sätt kittla värmlänningarnas smaklökar när det återigen är dags för matfestivalen Smaka på Värmland. I Filipstad är det ont om aktiviteter, den som vill uppleva lokal matupplevelse får följa i Carl Jan Granqvists fotspår.
Över hundra utställare runt om i Värmland är anmälda till Smaka på Värmland.
Festivalen handlar om att synliggöra allt gott som Värmland har att erbjuda, dessutom vill man stärka Värmlands position på matkartan.
I Kristinehamns finns ett scenprogram i stadsparken som gästas av bland andra matprofilerna Carl Jan Granqvist och kocken Paul Svensson.
I inbjudan till festivalen påpekas det att det är extra viktigt att stötta lokala matproducenter så här i skuggan av corona-pandemin och med tanke på det ökade matpriserna till följd av kriget i Ukraina.