Så heter bebisarna i Filipstad: ”Finns bara 300 i landet med det namnet"

Publicerad:
Nya siffror från SCB visar att Astrid och William är de populäraste namnen bland nyfödda 2022. FT besökte Familjecentralens babycafé för att kolla vad bebisarna i Filipstad heter. Här övar Cissi på att gå med lite stöd av mamma Vivvi Yulan Jin. I bakgrunden kryper kompisen Kaab Nabi. Foto: Emely Wallo Bergare

Astrid och William är de populäraste namnen bland nyfödda i Sverige. Men kanske inte bland bebisarna i Filipstad.

FT besökte Familjecentralens babycafé för att få veta hur föräldrarna där resonerat när det kommer till namnval.

– Det finns bara 300 i landet som heter det, berättar Angelica Andersson om sin dotters ovanliga namn.

I början av varje nytt år presenterar Statistiska centralbyrån, SCB, siffror över vilka namn som under fjolåret var populärast att ge till nyfödda knoddar.

William har länge legat i topp, medan Astrid petat ner Alice som favoritflicknamn.

Mest poppis bland de värmländska bebbarna är Oliver samt Lilly och Vera som delar förstaplatsen.

Att bestämma vad ens barn ska heta kan dock kännas som ett svårt och stort beslut. Namnet ska passa in på den söta bebisen samtidigt som det ska hålla livet ut.

– När vi valde namn så ville vi ha något som skulle funka nu och som skulle passa på en arbetsintervju, något vi tyckte om och som inte var tillkrånglat, berättar Anton Skoog medan han matar sin son som tryggt ligger på hans arm.

Valet föll på Alve. Med enkel-v och inte w, just för att inte krångla till det, menar Anton.

– Men vi hade fyra, fem namn i början som vi bollade med. Till slut sa vi att nu måste vi bestämma oss – han kommer ju få en identitetskris annars! skrattar han och fortsätter:

– Vi hade flera flicknamn redo men inget killnamn. Och när vi kom på ett namn vi tyckte var fint kunde vi inte ta det för det hette någon annans unge här i närheten.

Anton Skoog berättar att det tog lite tid att komma fram till att sonen skulle heta Alve.
Anton Skoog berättar att det tog lite tid att komma fram till att sonen skulle heta Alve. Foto: Emely Wallo Bergare

När de så gott som bestämt sig för Alve gjorde Anton och hans sambo som de gjort med sina döttrars namn, Tyra och Iris – de kollade upp hur många i landet som redan bar namnet.

– Så vi har väl hållit oss så långt ifrån topplistorna som möjligt, säger han.

Nya siffror från SCB visar att Astrid och William är de populäraste namnen bland nyfödda 2022. FT besökte Familjecentralens babycafé för att kolla vad bebisarna i Filipstad heter. 
Cissi med mamma Vivvi Yulan Jin.
Nya siffror från SCB visar att Astrid och William är de populäraste namnen bland nyfödda 2022. FT besökte Familjecentralens babycafé för att kolla vad bebisarna i Filipstad heter. Cissi med mamma Vivvi Yulan Jin. Foto: Emely Wallo Bergare

Strök namn efter namn

Någon annan som inte heller valt att döpa sitt barn till Astrid, Maja eller Alma (de tre populäraste flicknamnen bland nyfödda) är Angelica Andersson.

Hennes fyra månader gamla dotter heter Minelle.

– Det Det finns bara 300 i landet som heter det, men det finns faktiskt en till här i Filipstad, berättar Angelica.

När hon och Minelles pappa skulle bestämma namn på bebisen i magen kom de fram till Melker, Helmer eller Hjalmar. När de fick veta att det var en tjej fick de tänka om.

– Vi hade en lång lista som vi strök namn efter namn på, till slut var det bara Minelle kvar.

Och så fick det bli.

För Vivvi Yulan Jin, med kinesiska rötter, stod det tidigt klart vad hennes i dag åtta månader gamla dotter skulle heta. Det var inget svårt val, berättar hon.

– Hon heter Cissi – det låter likadant på svenska och kinesiska.

  • Mamma Pervin Dogan med dottern Ella. ”Det var hennes syskon som bestämde att hon skulle heta Ella” säger Pervin.
    Mamma Pervin Dogan med dottern Ella. ”Det var hennes syskon som bestämde att hon skulle heta Ella” säger Pervin. Foto: Emely Wallo Bergare
  • Vivvi Yulan Jin kommer från Kina och namnet ”Cissi” uttalas lika på både kinesiska och svenska, därför var valet inte så svårt berättar hon.
    Vivvi Yulan Jin kommer från Kina och namnet ”Cissi” uttalas lika på både kinesiska och svenska, därför var valet inte så svårt berättar hon. Foto: Emely Wallo Bergare
  • Angelica Anderssons dotter Minelle bär ett ovanligt namn.
    Angelica Anderssons dotter Minelle bär ett ovanligt namn. Foto: Emely Wallo Bergare
  • Kaab Nabi undersöker leksakerna på babycaféet, där också öppna förskolan hittas, noggrant.
    Kaab Nabi undersöker leksakerna på babycaféet, där också öppna förskolan hittas, noggrant. Foto: Emely Wallo Bergare
  • Kaab Nabi trivs på babycaféet.
    Kaab Nabi trivs på babycaféet. Foto: Emely Wallo Bergare
  • Babycafé hålls varje onsdag i Familjecentralens lokaler.
    Babycafé hålls varje onsdag i Familjecentralens lokaler. Foto: Emely Wallo Bergare

Topp tio: Tilltalsnamn till nyfödda 2022 (2021 inom parentes)
PlaceringFlicknamnAntalPlaceringPojknamnAntal
1 (9)Astrid6031 (2)William690
2 (2)Maja6012 (3)Liam679
3 (4)Alma5963 (1)Noah677
4 (3)Vera5924 (4)Hugo643
5 (13)Freja5845 (7)Oliver629
6 (14)Leah5706 (5)Lucas616
7 (8)Ella5637 (17)Nils579
8 (1)Alice5528 (8)Matteo571
9 (5)Selma5409 (11)Valter566
10 (7)Lilly53010 (16)August565

Artikeltaggar

BarnFamiljFilipstadNyföddaSCB

Så här jobbar Filipstads Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare