Bowlinghallföreningen får reducerad hyra under ett antal månader på grund av de störningar som varit under byggnationen av den nya simhallen. Det beslutade kultur- och föreningsutskottet.
Föreningen får en reducerad hyra med 70 procent under perioden 1 maj till 31 december förra året. Det innebär att föreningen ska betala 30 procent av halva hyran, eftersom det inte utgår kommunalt bidrag för den andra halvan. Hyran för januari i år reduceras med 20 procent.
Betydande störningar
Under perioden maj till december förra året var det omfattande störningar på grund av ombyggnationen av den nya simhallen. Bland annat påverkades tillgängligheten, det var kyliga lokaler, ventilation fungerade inte och vatten läckte in.
Under senare delen av januari i år har det dessbättre inte varit några sådan störningar. Det sista som kunde tas i funktion var ventilation.
Både kanslichef, fastighetschef och projektansvarig har haft en dialog med föreningen om situationen.
Kommunalt bidrag
Sedan år 2018 har bowlinghallföreningen ett hyresavtal med Filipstads kommun. Föreningen får ett kommunalt bidrag till halva hyran.
Under coronapandemin var det inte möjligt att bedriva någon verksamhet alls och därför tog kommunen beslut om att föreningen fick hyresfrihet i flera omgångar.