Allt fler länder väljer att förbjuda appen TikTok för sina statsanställda med hänvisning att appen är i princip en kinesisk spionballong i telefonen. Nu vill Centerpartiet att appen förbjuds även för riksdagsledamöter och riksdagens tjänstemän i Sverige.
Professor och partiordförande
Wilhelm Tham (GL)
– Svar ja! Av den enkla anledningen att Kina uppvisar imperialistiska böjelser.
Kulturvetare och politiker
Marie Persson (C)
– Ja. Men man ska vara försiktig med alla former av sociala medier. Tänka på vad man delar och man ska vara extra försiktig med TikTok med tanke på Kina. Det är ingen app som jag själv använder.
Gruvexpert och pristagare
Jan Kruse
– Ja. Jag har inte Tik Tok själv, så för mig är det inget problem. Men en viss försiktighet är nog att rekommendera för de som använder den.
Oppositionsledare
Åsa Hååkman Eriksson (S)
– Ja. Man bör vara försiktig med sociala medier överhuvudtaget. Allt man gör digitalt lämnar spår och personer som vill komma åt våra uppgifter är väldigt duktiga idag. Man är ständigt avlyssnad och flödet med reklam gör att man till slut blir hjärntvättad, om man ska använda det ordet. När det gäller riksdagsledamöterna kan jag tänka mig att de använder TikTok i syfte att få veta vad målgruppens användare tycker och tänker. Men som sagt, man bör vara försiktig med sociala medier överhuvudtaget.
Gruppledare
Fredrik Dahlberg (SD)
– Ja. Jag använder inte appen själv, men jag vet ju att den är väldigt populär. Det strömmar ju fruktansvärt mycket data genom appen och man bör nog vara försiktig med tanke på alla dataintrång. Gemene man är nog inte medvetna om hur pass lätt det är att komma åt andras uppgifter. Statsanställda ska nog vara försiktiga tycker jag.