Hoppa till huvudinnehållet

SFK Filips mästare finns i samma hushåll – men fisken var inte pigg på att nappa

Publicerad:
SFK Filip höll sitt klubbmästerskap i pimpelfiske på Färnsjön i Filipstad.
SFK Filip höll sitt klubbmästerskap i pimpelfiske på Färnsjön i Filipstad. Foto: Tore Hopman

Åsa Karlsson och Peter Sandberg – där har ni SFK Filips hetaste pimpelfiskepar.

När klubben höll sitt mästerskap i söndags, under en solig dag på Färnsjön, tog de hem segern i dam- respektive herrklassen.

SFK Filip är sportfiskeklubben som är främst förknippad med ädelfisket i Skribotjärn, Gammelhytten och Potten samt för sommarfisket för ungdomar i Skillerälven mellan Munkeberg och Möjligheternas trädgård.

Klubbens verksamhet är dock bredare än så.

I söndags gjorde 25 av föreningens 408 medlemmar upp i klubbmästerskapet i pimpelfiske. Det gjordes genom ett gästspel på neutral sjöis på Färnsjön i Filipstad.

18 deltagare ställde upp i herrklassen medan 5 damer gjorde upp om placeringarna i damklassen, dessutom kom två ungdomar till start i juniorklassen.

Alla kunde njuta av en solig dag på sjön, dock visade det sig att fisken inte riktigt var på hugget. Deltagarna fick tillsammans upp 5 795 gram fisk ur sjön i tävlingen där alla arter av fisk i Färnsjön var tillåtna. Varken mörten, abborren, gäddan eller löjan var särskilt hungriga.

Åsa Karlsson hade dock den hetaste kroken i damklassen. Hon drog upp sammanlagt 490 gram fisk.

Segern i herrklassen gick till samma hushåll som i damklassen, eftersom Åsa Karlssons man Peter Sandberg hittade en väg till förstaplatsen genom att dra upp fisk till en totalvikt på 1 125 gram.

Så gick det på Färnsjön

Resultat i SFK Filips klubbmästerskap i pimpelfiske

Damklassen: 1) Åsa Karlsson, 490 gram, 2) Anneli Adolphzon, 390, 3) Yvonne Olofsson, 55, 3) Harrieth Johansson, 55, 5) Eivor Sundén Bäck, -.

Herrklassen: 1) Peter Sandberg, 1 125 gram, 2) Kjell Eriksson, 915, 3) Kjell-Arne Adolphzon, 670, 4) Lars-Owe Helmersson, 630, 5) Bertil Andersson, 480, 6) Kenneth Larsson, 325, 7) Tore Hopman, 165, 8) Erling Lindblom, 160, 9) Thomas Antonsson, 130, 10) Andreas Larsson, 85, 10) Lennart Bredenberg, 85, 12) Per Hellberg, 35, 13) Jörgen Johansson, -, 13) Martin Eriksson, -, 13) Morgan Eriksson, -, 13) Tryggve Myhrén, -, 13) Bror Jernberg, -, 13) Tommy Bäck, -.

Juniorer: 1) Zid Antonsson, -, 1) Melwin Bergkvist, -.

Artikeltaggar

FamiljFärnsjönFilipstadFiskeFöreningslivSFK FilipSkribotjärn

Så här jobbar Filipstads Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.