Andreas Bergwalls kamp för att ta sig fram till finalen av Mästarnas mästare har fortsatt i säsongens sjätte avsnitt. Med fyra deltagare kvar i grupp två inleddes tävlingarna med sprint.
Andreas Bergwall, 48 år, fick i den inledande matchen se sig besegrad av den elva år yngre tidigare alpinskidåkaren Jens Byggmark.
I matchen om tredjepriset var det inget snack om saken, Andreas besegrade tidigare simmaren Anders Holmertz, 54 år, utan problem. Vinsten gick även den här gången till gymnasten Jonna Adlerteg.
– Det var en skön tävling, det var bara att springa, skrattade hon efter vinsten.
Andreas Bergwall ringer under avsnittet hem och avslöjar en hemlighet.
– Jag åkte inte ut först i alla fall, säger han i mobilen till sin yngsta grabb Oscar.
I ett samtal med Jens Byggmark berättar han också om hur tufft det var att vara borta från barnen under den tid han spelade i ryska ligan.
Sonen Oscar föddes med hjärtfel och Andreas berättar också om den svåra tiden, hur läkaren efter en av operationerna sa att de inte visste om de skulle kunna väcka sonen. Det blev till slut en transplantation.
– Då rasar världen. Det är nog det tuffaste jag hört, säger Andreas.
Han spelade bandy hela tiden. Två dagar efter transplantationen spelade Andreas match.
– Jag känner så här i efterhand, vad är det för fel på mig? Så här i efterhand vet jag inte hur och varför.
Sonen spelar också bandy.
– Jag är stolt att han vill fortsätta vår tradition i familjen och vara målvakt.
I programmet blir det också äntligen dags för Andreas minnesfilm och det radas upp 195 landskamper och sju VM-guld.
Matchen som visas är VM-finalen mot Ryssland 2009. Och så äntligen får det svenska bandylandslaget stopp på den ryska björnen och den finalen kom också att bli bröderna Bergwalls sista landskamp tillsammans.
– Det är otroligt viktigt för svensk bandy, säger Andreas Bergwall som menar att det var en extra krydda att hans storebror fick göra två mål i matchen.
– Jag blir rörd när jag ser det. Att vi vinner är stort för mig, brorsan och mamma och pappa, fortsätter han.
Andra deltävlingen blev en vattenhinderbana.
– Med skräck läser jag det, utbrister Andreas.
Han beskriver att han inte gillar vatten, snarare har han innan tävlingen en olustkänsla.
Om han skulle vinna grenen skulle det vara otippat.
– Det vore den största skrällen sen den där australiensaren vann speedskate, skrattar han.
Vann gjorde Jonna Adlerteg medan Andreas till slut fick se sig besegrad av Anders Holmertz.
Trots att Jonna att tappade men trots att hon kom näst sist i sista deltävlingen tog hon hem immuniteten vilket gjorde att hon knep den strax innan Jens.
Anders Holmertz hamnade sist och utmanade Andreas i nattduell. Trots att han är gammal bandymålvakt blev det till slut Andreas som fick lämna Mästarnas mästare.
– Det är surt, konstaterar han.
Han är stolt och tycker ändå att det har varit kul att vara med i programmet.
FT kommer att publicera en längre intervju med Andreas Bergwall under måndagen.