Hoppa till huvudinnehållet

BILDEXTRA: Omkring 50 barn deltog i minijoggen

Publicerad:
Full fart från start.
Full fart från start. Foto: Göran Persson

Omkring 50 barn deltog i minijoggen under Lesjöforsdagen. Barnen tog sig runt en slinga på cirka 400 meter vid Stålvallaskolan.

  • Foto: Göran Persson
  • Foto: Göran Persson
  • Foto: Göran Persson
  • Foto: Göran Persson
  • Foto: Göran Persson
  • Foto: Göran Persson

Barnen Gisa Saring, Henry Brask och Hjalmar Brask deltog i minijoggen. För Gisa var det andra gången, men det var premiär för de andra barnen.

Therese Wikström Brask och Joel Brask framhöll vikten av att barnen får vara med i gemenskapen och röra på sig.

Mormor Agneta Wallinder var också på plats för att följa minijoggen.

Therese Wikström Brask med barnen Hjalmar Brask, Gisa Saring och Henry Brask. Mormor Agneta Wallinder var också på plats för att följa minijoggen.
Therese Wikström Brask med barnen Hjalmar Brask, Gisa Saring och Henry Brask. Mormor Agneta Wallinder var också på plats för att följa minijoggen. Foto: Göran Persson

Artikeltaggar

BarnLesjöforsdagenMänskligtStålvallaskolan

Så här jobbar Filipstads Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.