Emil Fredriksson och Fredrik Törnqvist målgörare när Nyedshov förlorade

Publicerad:
IF Nyedshov förlorade mot Västanviks AIF

Nyedshov förlorade mötet med Västanvik hemma med 2-6 (2-3) i division 4 Värmland herr i fotboll på fredagen.

– Vi kommer inte alls upp i nivå och gör en riktigt svag insats idag. Vi får glömma den här matchen och blicka framåt mot nästa match, tyckte Nyedshovs tränare Marcus Alperud, efter matchen.

Nyedshov startade matchen piggt och tog ledningen direkt i matchöppningen. Efter bara två minuter slog Fredrik Törnqvist till.

Västanvik kvitterade till 1-1 tidigt i matchen, genom Mikael Einarsson, i elfte minuten.

Västanvik tog också ledningen i 27:e minuten, när Johan Bjuremo fick träff.

Nyedshov kvitterade till 2-2 i 34:e minuten, när Emil Fredriksson hittade rätt.

Västanvik tog ledningen i slutet av första halvleken, genom Philip Erlandson. 2-4-målet var ett självmål av Nyedshov i 53:e minuten.

I 68:e minuten nätade Edvin Karlernäs, och gjorde 2-5.

Och med fem minuter kvar att spela ökade Västanvik ledningen genom Pontus Du Puy. 2-6-målet blev matchens sista.

Nyedshov har fem förluster och 4–17 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Västanvik har två vinster, en oavgjord och två förluster och 12–11 i målskillnad.

Nyedshov ligger på tolfte och sista plats i tabellen efter matchen, medan Västanvik ligger på femte plats.

Nyedshov tar sig an Värmlandsbro i nästa match borta lördag 27 maj 15.00.

Artikeltaggar

Division 4 VärmlandFotbollIF NyedshovMolkoms IPVästanviks AIF

Så här jobbar Filipstads Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare