På lördag eftermiddag stod det klart att Oxhälja marknad nästan har lockat rekordmånga besökare. Det fina vädret var givetvis en bidragande orsak.
- Vi är jättenöjda, säger Ulf Elmér, marknadsgeneral.
Besökarna handlade och verkade stortrivas i solen. Stefan Modig från Trollhättan besökte marknaden under lördagen.
– Jag har handlat godis och strumpor. Jag brukar åka hit varje år eftersom min fru är härifrån, berättade Stefan Modig och förklarade att det har blivit en tradition.
Han tycker att det är en bra marknad.
– Jag tycker den är trevlig, särskilt en sådan här dag.
Roger Gustavsson och Maj-Britt Gustavsson, från Karlstad, hade bland annat handlat bröd. Roger förklarade att de brukar besöka marknaden nästan varje år.
Många besökare
Marknaden har lockat många besökare.
– Det har varit fullt tryck, kanonväder och hur mycket folk som helst, sa marknadsgeneral Ulf Elmér på lördag eftermiddag.
– Det är inte rekordmånga besökare, men nästintill. Det är väldigt trångt på gatorna i år. Vi sitter just och diskuterar hur man kan göra om vissa områden så det blir fler gator så att besökare kan gå obehindrat (red.anm till kommande år).
Även tivolit har märkt av att det är många besökare, där har det varit långa köer.
– Toppenvädret påverkar också humöret hos besökarna.
Ulf Elmér förklarade att de är fem stycken som arbetar i marknadskommittén. Dessutom är det medlemmar i cirka 22 föreningar som hjälper till med olika arbetsuppgifter under marknaden.